Balkonowy ogródek

Rośliny, w tym gatunki pięknie kwitnące, są prawdziwą ozdobą każdego, nawet najmniejszego balkonu. Dla miłośników natury, zwłaszcza mieszkających w budownictwie wielorodzinnym, ukwiecony balkon może stanowić substytut nieosiągalnego w tych okolicznościach ogrodu.

Nie ulega wątpliwości, że królową polskich tarasów i balkonów jest pelargonia. Bujnie kwitnąca od wiosny do jesieni, fantastycznie kolorowa, odporna na warunki atmosferyczne i łatwa w uprawie, z pewnością zasługuje na to miano. Co więcej, dobrze rośnie zarówno samotnie, jak i w otoczeniu innych roślin, a co pewien czas pojawiają się jej nowe, efektowne odmiany. Jedynym warunkiem, jakiego pelargonia wymaga, aby pięknie kwitła i cieszyła nasze oczy swoim widokiem, jest systematyczne podlewanie. Nic dziwnego, że niezmiennie od lat pelargonie są najbardziej popularnym kwiatem zdobiącym nasze okna i balkony.

Jeżeli nasz balkon jest nasłoneczniony, równie dobrze możemy go obsadzić różami. Te szlachetne kwiaty mogą rosnąć w pojemnikach czy donicach, zarówno gatunki miniaturowe, jak i krzaczaste czy szczególnie atrakcyjnie się prezentujące róże pnące. Wszystkie one wymagają jednak nieco więcej pielęgnacji niż pelargonie. Trzeba zapewnić im odpowiedni drenaż i nawożenie oraz pieczołowicie podlewać i usuwać przekwitłe kwiaty. Za troskliwą pielęgnację odpłacą jednak cudownym wyglądem i zapachem.

Bardzo widowiskowym elementem aranżacji balkonu są wszelkiego rodzaju pnącza. Ich zaletą jest to, że szybko rosną, a jeśli stworzymy dla nich odpowiednie konstrukcje w postaci kratek czy pergoli, udekorują nam ściany według naszych oczekiwań stwarzając swego rodzaju zieloną altankę i osłonią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Dużą popularnością jako rośliny balkonowe cieszą się także obficie i różnokolorowo kwitnące surfinie, doskonale nadające się do uprawy w wiszących skrzynkach, begonie o grubych, mięsistych liściach i białych, różowych lub czerwonych kwiatach, wielobarwne o fantazyjnych kwiatach fuksje, aksamitki, bratki, kocanki i wiele innych. Szczególnie efektownie wyglądają złożone z różnych gatunków kompozycje umieszczone w wiszących pojemnikach. Niewiele potrzeba, aby nawet mały balkon zamienić w bajecznie kolorowy i urokliwy ogródek.