Jaka dieta jest najbardziej optymalna dla WĄTROBY? Wątroba w organizmie ludzki pełni ponad 500 różnych funkcji polegających np. na przetwarzaniu, magazynowaniu i rozprowadzaniu substancji. Aby wspomóc wątrobę dobrze jest zastosować odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę opartą na licznych ale mniejszych posiłkach.
Co szkodzi naszej wątrobie?
Ponieważ wątroba nie jest unerwiona bardzo często nie odczuwamy żadnych dolegliwości bólowych związanych z tym organem. Jednak pod wpływem czynników drażniących dochodzi do jej powiększenia, a co za tym idzie rozciągnięcia otaczającej jej błony otrzewnowej. Może także dojść do nacisku na sąsiednie narządy. Przekłada się to na dyskomfortowe odczucia kłucia umiejscowione najczęściej pod żebrami lub w boku. Każdorazowe podrażnienie tkanek wątrobowych skutkuje negatywnie na pełnione przez nią funkcje. Co czynników obciążających wątrobę zaliczamy nie tylko przebyte lub zdiagnozowane wirusowe zapalenie wątroby, ale również spożywanie leków lub zbyt obfitych posiłków. Również ekspozycja na działanie szkodliwych substancji chemicznych w postaci oparów lub środków owadobójczych może powodować zmiany w funkcjach wątrobowych.
Kolejną przyczyną mogącą spowodować powiększenie wątroby może być jej stłuszczenie. Dochodzi do niego na skutek zaburzenia funkcji rozkładania kwasów tłuszczowych. Bardzo często dotyczy to osób nadużywających antybiotyków, leków o działaniu przeciwzapalnym lub stosujących przez okres wielu lat preparatów antykoncepcyjnych. Również w przypadku źle leczonej cukrzycy czy niepoprawnie zbilansowanej diety można doprowadzić do stłuszczenia wątroby.