Dom kanadyjski, a może dom z bali? Co wybrać?

Domy z drewna posiadają przymioty, których trudno szukać w domach murowanych. Ich piękna stylistyka, niepowtarzalna atmosfera i dodatni wpływ na samopoczucie to czynniki, które wpływają na coraz większe zainteresowanie surowcem drewnianym wśród osób planujących wybudowanie własnej nieruchomości. W przeważającej części wybieramy domy z bali, ale technologia domów szkieletowych (kanadyjskich) także zyskuje na popularności.

Miłośnicy drewna niejednokrotnie zachodzą w głowę, które rozwiązanie wybrać – dom z bali czy może dom kanadyjski? Podjęcie ostatecznej decyzji jest tym trudniejsze, że obydwie te technologie są bardzo dobre i obydwie cieszą się równie pozytywnymi opiniami. Choć główną rolę w tych dwóch metodach budowlanych odgrywa drewno, są między nimi istotne różnice. Dom kanadyjski wznoszony jest na szkielecie wąskich, oddalonych od siebie o kilkadziesiąt centymetrów drewnianych słupków umocowanych na podwalinie, natomiast tradycyjny dom z bali budowany jest na zasadzie poziomego nakładania na siebie grubych drewnianych bali, których końce łączone są z pionowymi słupami. Zarówno jedna, jak i druga metoda pozwala na wybudowanie solidnego, a zarazem ciepłego i energooszczędnego domu na długie lata, jednak pod warunkiem, że prace zostaną przeprowadzone w pełni fachowo, dom będzie właściwie zaizolowany, a użyte materiały będą spełniać wymogi technologiczne.

Na pytanie, który dom wybrać – z bali czy szkieletowy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych indywidualnych zapatrywań co do charakteru domu. Domy z bali przeważnie nawiązują do tradycyjnej stylistyki, częstokroć przypominają typowe góralskie chaty, dzięki czemu stwarzają bardzo specyficzny klimat. Nie wszystkim jednak takowa stylistyka przypada do gustu. Dla odmiany domy kanadyjskie wyróżniają się lekkością całej konstrukcji, są mniej „toporne” i wyróżniają się bogatymi możliwościami wykończenia (elewacja może być drewniana, wykończona tynkami, bloczkami betonowymi, okładzinami klinkierowymi, etc.). Jeśli nie chcemy, by dom kanadyjski wyglądał na drewniany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać mu wygląd domu murowanego.