Jak dobrać okna, z których będziemy zadowoleni?

Okna z PCV są aktualnie najpopularniejszym, stosowanym w budownictwie mieszkalnym typem okien. Producenci oferują liczne warianty okien plastikowych z wieloma użytecznymi funkcjonalnościami, dzięki którym służą nam one lepiej, są cieplejsze i trwalsze. Jak dobrać okna plastikowe, z których będziemy zadowoleni?

Co prawda mówi się, iż walory wizualne to w przypadku okien drugorzędna kwestia, jednak nie jest tak zawsze. Jeśli jesteśmy zdania, że białe okna mocno zakłócą wygląd elewacji domu albo wnętrz, lepiej przyjrzeć się innym wariantom kolorystycznym. Bardzo ciekawie prezentują się na przykład okna plastikowe, których ramy pokryte zostały powłoką imitującą naturalne drewno. Paleta dostępnych odcieni ram jest zróżnicowana, dzięki czemu możemy idealnie dobrać je do innych elementów aranżacji. Jeśli zależy nam na oryginalnych efektach estetycznych, warto także zwrócić uwagę na okna plastikowe wyposażone w takie elementy zdobnicze, jak: szprosy, listwy i głowice dekoracyjne, ozdobne klamki, etc.

Akcesoria zdobnicze oraz dekoracyjna kolorystyka mogą przełożyć się na nietuzinkowy wygląd naszych okien. Jeśli chcemy być w pełni usatysfakcjonowani z okien warto jednak zwrócić także uwagę na czynniki praktyczne. Poczucie komfortu, ciszy i spokoju zapewnią nam na przykład okna o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej (Rw). Taki wariant okien sprawdzi się szczególnie wśród mieszkańców ruchliwych, hałaśliwych okolic. Producenci okien mają coś również dla osób oszczędzających. Tych, które chciałyby, aby poprzez okna pozyskiwana była jak największa ilość energii z promieniowania słonecznego, co pozwoliłoby im wydawać mniej na ogrzewanie. Doskonałą opcją wydają się dla nich okna o wysokim współczynniku przenikalności energii słonecznej (g).

W przypadku poszukiwania jak najbardziej ekonomicznych rozwiązań, warto też zwrócić uwagę na okna o niskim wskaźniku przenikania ciepła (Uw). Wyróżniają się one doskonałą izolacyjnością termiczną, a co za tym idzie z naszych wnętrz przez okna ucieka znikoma ilość ciepła.