Jak maksymalnie ułatwić sobie użytkowanie szamba?

Będąc posiadaczem podłączonego do ogólnej sieci kanalizacyjnej domu, nie musimy martwić się o odprowadzanie nieczystości z posesji. W innej sytuacji postawione są osoby, których posiadłości mieszczą się na terenach nieskanalizowanych. Założenie szczelnego, odpowiednio zabezpieczonego szamba i jego regularne opróżnianie to wtedy obowiązek, którego niedopełnienie zagraża nie tylko środowisku naturalnemu, ale także zdrowiu domowników. Użytkowanie bezodpływowego zbiornika na ścieki nie musi być „kulą u nogi”. Wystarczy dobrać odpowiedni model szamba i wyposażyć go w przydatne dodatki.

Większość osób decyduje się na montaż szamba wykonanego z tworzywa sztucznego lub szamba betonowego. W niektórych przypadkach wybieramy szambo betonowane na miejscu (jeśli potrzebny jest zbiornik o niestandardowych wymiarach) lub opcję najbardziej ekonomiczną, ale też najbardziej narażoną na awarie, czyli szambo z betonowych kręgów. Niezależnie od tego, czy nasz wybór padnie na szambo plastikowe czy szambo betonowe, dzięki kilku przydatnym dodatkom, jego eksploatacja okaże się całkowicie bezproblemowa.

Pierwsza rzecz dotyczy procesu opróżniania pojemnika. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, iż odpowiednio częste wizyty wozu asenizacyjnego mające na celu opróżnienie zbiornika zanim będzie przepełniony, to konieczność. Wjazdy szambiarki na teren posesji nie są jednak mile widziane, choćby ze względu na to, iż nie zawsze ktoś jest akurat w domu lub z uwagi na ewentualne szkody, które mogą powstać w naszym skrzętnie pielęgnowanym ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem poprowadzenie rury ssawnej ze złączką w ogrodzeniu naszej posesji. W ten sposób wóz asenizacyjny nie będzie musiał wjeżdżać na teren działki.

Kolejnym przydatnym dodatkiem ułatwiającym użytkowanie zbiornika na ścieki jest czujnik napełnienia szamba. Jego panel instalujemy w domu, natomiast sonda umieszczana jest wewnątrz szamba, tuż pod włazem. Dzięki temu urządzeniu zawsze będziemy wiedzieć, czy nieczystości w zbiorniku nie znajdują się na zbyt wysokim poziomie. Będąc właścicielem bezodpływowego zbiornika na nieczystości warto także rozważyć montaż kominka odpowietrzającego, który zapewni odpowiednią wentylację.