Zakopane Krupówki kamera
Kto choć raz był w Zakopanem ten bez wątpienia miał okazje przespacerować się po tej najbardziej znanej ulicy w mieście, która to jest też chyba najbardziej znanym deptakiem w naszym kraju. Jest kilka takich znanych deptaków, jest Piotrkowska w Łodzi, Monciak w Sopocie a w Zakopanem Krupówki Kamera a właściwie to kilka kamer zainstalowanych w mieście pozwala nam spojrzeć na tę ulicę bez wychodzenia z domu, obraz jest dostępny on-line 24 godziny na dobę. Ulica liczy sobie ponad kilometr długości i poza krótkim odcinkiem w północnej jej części jest wyłączona z ruchu. Po przeprowadzonym remoncie w latach 90-tych XX wieku zyskała nową nawierzchnię z kostki, wzbogaciła się o elementy małej architektury min. o charakterystyczne lampy uliczne.
Krupówki kamera
Jak już wspominaliśmy na ulicy zainstalowanych jest kilka kamerek internetowych, dzięki którym można na bieżąco podglądać co się dzieje na tej ruchliwej ulicy. Jeśli nie możemy tam być na miejscu, zawsze jest to jakaś namiastka klimatu jaki tam panuje. Możemy zobaczyć jaka jest pogoda, czy jest dużo turystów na deptaku a niejednokrotnie w oku kamery pojawiają się artyści prezentujący swe unikalne zdolności. Ale najlepiej pojawić się w Zakopanem osobiście i przespacerować się Krupówkami. Pamiętajmy aby zabrać ze sobą aparat lub kamerę, ponieważ okazji do zrobienia ciekawej pamiątkowej fotki na pewno nie zabraknie. Jednym z popularniejszych miejsc do takich fotografii jest skwer przy ulicy Staszica, jest tam oczko wodne, drewniany mostek przerzucony nad Foluszowym Potokiem oraz ufundowana przez Tygodnik Podhalański, odlana z brązu figura górala siedzącego na głazie i czytającego właśnie to pismo. Jedna szpalta gazety składa się tylko z samej ramki, więc można przysiąść obok górala i zrobić sobie charakterystyczne pamiątkowe zdjęcie lub nakręcić filmik, co umożliwi nam kamera Krupówki po obu jej stronach są już dosyć ciasno zabudowane a wiele z budynków stanowią już te zabytkowe które też są ciekawym tłem dla fotografii.
Krupówki historia
Nazwa Krupówki funkcjonuje od około połowy lat 80 XIX wieku, wcześnie była to Droga do Kuźnic a jeszcze wcześniej była to zwykła ścieżka bez nazwy, która prowadziła z huty ulokowanej w Kuźnicach do Nawsi. Zabudowa w tamtym okresie była drewniana a budynki często miały postać prostych, jednoizbowych chałup. Z czasem zaczęto stawiać budynki większe oraz nadawać im zaczęto elementy architektoniczne nawiązujące do stylu podhalańskiego. Powstawały również okazałe wille budowane w stylu szwajcarskim, którym z czasem również zaczęto dodawać elementy nawiązujące do lokalnej architektury. Ze względu na drewniany budulec często występowały tutaj pożary, jeden z większych miał miejsce w roku 1893 kiedy to spłonęło wiele budynków. Fakt ten oraz doprowadzenie linii kolejowej do miasta co umożliwiło sprowadzania materiałów budowlanych, spowodował zmianę w budownictwie i zaczęło powstawać więcej budynków murowanych z których wiele stoi do dnia dzisiejszego.
Zapraszamy do oglądania innych ciekawych widoków z kamer na www.camerainfo.pl