Papier ścierny czy siatka? Co lepsze do szlifowania?

Aby można było uzyskać gładką ścianę i nienaganną estetykę wnętrza, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej warstwy wykończeniowej. Świetnie w tym celu sprawdzają się gładzie gipsowe. Zarówno w przypadku jej nanoszenia ręcznie, jak i maszynowo, należy je później dobrze wyszlifować. Do tego celu można wykorzystać papier ścierny albo siatkę ścierną. Które rozwiązanie będzie najlepszym wyborem? Czym najlepiej szlifować ściany po szpachlowaniu?

Ręczne i mechaniczne szlifowanie ścian

Ręczne szlifowanie gładzi szpachlowej jest metodą czasochłonną, wymagającą wysiłku i dość zaawansowaną. Przeprowadzenie tego rodzaju prac wykończeniowych na mokro opiera się na zastosowaniu tzw. gładzi anielskiej i wymaga doświadczenia oraz wprawy. Dużo łatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie szlifowania na sucho, z wykorzystaniem standardowej pacy do zamocowania siatki lub papieru ściernego. Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w szczególności w przypadku mniejszych pomieszczeń, na przykład podczas remontowania jednego wnętrza. Jeśli jednak remont jest znacznie większy, to wskazane jest wykorzystanie tak zwanej żyrafy. Jest to praktyczna szlifierka mechaniczna, którą można z powodzeniem szlifować duże powierzchnie. Dzięki możliwości podłączenia odkurzacza przemysłowego do niej, nie ma obaw o zalegający i trudny do usunięcia pył. Ponadto prace z jej wykorzystaniem są znacznie szybsze. Po wybraniu odpowiedniego urządzenia, trzeba zdecydować się na określony materiał ścierny do szlifowania ścian.

Szlifierki do szlifowania można znaleźć między innymi na https://www.bricoman.pl/.

Materiały szlifierskie

Za gładkie przyleganie materiału ściernego do ściany odpowiada paca. W zależności od potrzeb można ją wykorzystać do docierania ścian lub wygładzania nawet mocno porowatych powierzchni. W sklepach można znaleźć wiele różnych wariantów tych produktów, a najtańsze dostępne są za około 10 złotych.  Standardowe szerokości wahają się w granicach 80 – 105 mm. Siatki ścierne można bez problemu dostosować do rozmiarów zarówno pac ręcznych, jak i szlifierek mechanicznych. Zazwyczaj mają one około 280 mm długości oraz 105 mm szerokości. Dostępne w ofertach sklepów są także okrągłe siatki ścierne, natomiast papier może mieć różną ziarnistość.

Papier ścierny czy siatka ścierna?

Główną wadą papieru ściernego jest jego podatność na szybkie zapychanie się szlifowania ścian. Bardzo często prowadzi to do rysowania gładzi, co wpływa niekorzystnie na estetykę ścian. Siatkę ścierną da się o wiele łatwiej przedmuchać z zlegającego w niej pyłu. Ponadto jest ona dwustronna i po zużyciu jednej powierzchni można zamienić jej strony. Za najpopularniejszy, a jednocześnie jeden z najbardziej ekonomicznych materiałów przeznaczonych do szlifowania ścian, uznawany jest papier ścierny wykonany z elektrokorundu brązowego.

Dodaj komentarz