Lista Parafii w Skoczowie:
1. Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie – Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła to największa z trzech rzymskokatolickich parafii znajdujących się w Skoczkowie. Wchodzi w skład dekanatu Skoczków w diecezji bielsko-żywieckiej. Najstarsze informacje o parafii pochodzą z 1447 r., natomiast obecny kościół parafialny został konsekrowany w 1767 r. Od tego czasu wielokrotnie przebudowywany (dodano wieże, zmieniono wystrój wnętrza), obecnie (2017 r.) jest w trakcie remontu mającego przywrócić pierwotny barokowo-klasycystyczny styl wykończenia prezbiterium.
Adres: Kościelna 10, 43-430 Skoczów
Godziny otwarcia:
poniedziałek | 10:00–15:00 |
wtorek | 08:00–12:00 |
środa | 15:00–17:30 |
czwartek | 08:00–12:00 |
piątek | 15:00–17:30 |
sobota | Zamknięte |
niedziela | Zamknięte |
Kościół Skoczów na innych ulicach:
2. Parafia Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie – Parafia p. w. Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze w Skoczowie została erygowana 9 listopada 1991 r. Pierwszym proboszczem nowej parafii został ks. Jan Piontek. Obecnie funkcję tę pełni ks. Zbigniew Macura. Parafia wchodzi w skład dekanatu Skoczów oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Swym zasięgiem obejmuje osiedle Górny Bór oraz część osiedla Międzyświecie. Przy parafii działa wiele wspólnot wśród których wyróżnić można Apostolstwo Dobrej Śmierci, Róże Różańcowe, Effatha czy parafialny zespół Caritas.
Adres: Harcerska 12, 43-430 Skoczów
3. Parafia Znalezienia Świętego Krzyża w Skoczowie („Szpitalik”) – Parafia Znalezienia Świętego Krzyża w Skoczowie znajduje się przy ulicy Szpitalnej 2 – dlatego nazywany jest „szpitalikiem” przez skoczowian. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, wybudowany w stylu neogotyckim. Nie jest duży, jego długość to 18,2 metra, a szerokość to 7,5 metra. Pierwsza wzmianka o budowli pojawiła się w 1484 roku. Kościół powstał najprawdopodobniej w XIV wieku, wraz z powstaniem miasta. Na początku był drewniany. W 1718 roku spłonął w pożarze, ale dzięki wiernym został odbudowany w 1878 roku. 20 grudnia 1576 roku w Parafii Znalezienia Świętego Krzyża w Skoczowie został ochrzczony Jan Sarkander, przyszły święty Kościoła katolickiego. Jest on patronem Moraw, Śląska, diecezji bielsko-żywieckiej oraz dobrej spowiedzi. Jana Sarkandra kanonizował Jan Paweł II w 1995 roku. W 1958 wnętrze świątyni zostało odnowione. Jakub Kawulok, malarz z Istebnej, namalował nad nawą polichromię nawiązującą do życia św. Jana Sarkandra.
Adres: Szpitalna 2, 43-430 Skoczów
4. Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Różańcowej – Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej to świątynia rzymskokatolicka, która powstała w Górnym Borze w Skoczowie. Wyodrębniła się z parafii Znalezienia Świętego Krzyża w Skoczowie w 1991 roku. Po raz pierwszy budowę kaplicy zainicjowano 13 kwietnia 1991 roku. Projekt wykonany został przez Krzysztofa Seemanna. Tego samego roku odprawiono pierwszą mszę świętą w dzień Bożego Ciała, która miała miejsce przed murami budowanej kaplicy. 5 października przeniesiono podczas procesji z kościoła Znalezienia Świętego Krzyża obraz Matki Boskiej Różańcowej. Jego autorką jest Helena Kocur. Nowa parafia poświęcona została 7 października 1991 roku przez ordynariusza diecezji katowickiej – ks. bp Damiana Zimonia, a 9 listopada doszło do oficjalnego podziału parafii. Administratorem nowego Kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej został wówczas ks. Jan Piontek.
Adres: Harcerska 12, 43-430 Skoczów
5. Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Trójcy – Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy to kościół parafialny parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczkowie należącej do diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP. Zbudowany został według projektu architekta Horky’ego z Wiednia i poświęcony w 1865 r. W tym samym roku postawiono również plebanię, a pięć lat później szkołę ewangelicką. W 1904 roku na terenie zboru rozpoczął działalność sierociniec. Parafia liczy 3650 wiernych zamieszkałych w samym Skoczkowie i 11 okolicznych wsiach, obsługuje też miejscowy cmentarz ewangelicko-augsburski.
6. Zbór Wolnych Chrześcijan – Ewangelikalna wspólnota protestancka o charakterze konserwatywnym, w Polsce istnieje od około 110 lat. Należy do nurtu braci plymuckich, zapoczątkowanego na Wyspach Brytyjskich w latach 20. XIX wieku, w Polsce idee propagujące Wolnych Chrześcijan pojawiły się na początku XX wieku. Członkowie Kościoła Wolnych Chrześcijan skupiają się w Zborach, czyli samodzielnych społecznościach zaspokajających potrzeby duchowe swoich członków. Za jedyną miarę wiary i moralności uznawane jest przez nich Słowo Boże – Biblia.
Adres: Mennicza 16, 43-430 Skoczów
Tagi: parafia skoczów, parafia ewangelicka skoczów, skoczów kościół, kościół piotra i pawła skoczów